دیتابیس Realm یک دیتابیس بسیار سبک هست که برنامه نویسان موبایل میتونن از این به بعد توی پروژه‌هایی که انجام میدن، ازش استفاده کنند. یعنی به جای استفاده از دیتابیس SQLite و ORM، از این دیتابیس استفاده کنند.

تا اونجایی که میدونم و تجربه کردم، دیتابیس Realm در مقایسه با SQLite، بسیار سریعتر و دارای ویژگی‌های بسیار بهتری هست. مخصوصاً برنامه نویسانی که بحث شئ گرایی براشون خیلی مهمه، به نظر من این دیتابیس بسیار مناسبه.
راحتی در راه اندازی، ذخیره اطلاعات، روش استفاده و امنیتش من رو راضی کرد که از این به بعد توی پروژه‌هایی که می‌خوام بنویسم، از این دیتابیس استفاده کنم.

معمولاً برنامه نویسای موبایل (البته اونایی که من دیدم) خیلی سختشونه از دیتابیس توی پروژه‌هاشون استفاده کنند :-) یه کم بدشون میاد.
ولی من میتونم بهتون قول بدم که اگر این دیتابیس رو یاد بگیرید، از این به بعد شاید حتی برای کارهای کوچیک هم از دیتابیس استفاده کنید و ازش نترسید :-) چون خیلی سریع و راحت می‌تونید این کار رو انجام بدید و حتی پروژه یا برنامه‌ای که مینویسید خیلی بهتر و انعطاف پذیرتر میشه.

من که این دیتابیس رو خیلی دوست دارم و تا زمانی که دیتابیس بهتری برای اپلیکیشن‌های موبایل نیاد، از این دیتابیس توی پروژه‌هام استفاده می‌کنم :-)