دیتابیس MongoDB یک پایگاه داده قوی، منعطف و مقیاس پذیر است. این پایگاه داده توانایی out scale کردن و خیلی از ویژگی‌های پایگاه داده‌های رابطه‌ای مثل ایندکس گذاری و دامنه‌ی پرس و جوها و ذخیره سازی را دارا می‌باشد. پایگاه داده MongoDB بسیاری از این ویژگی‌ها مثل built-in بودن پشتیبانی کردن از MapReduce-style aggregation و MapReduce-style aggregation را دارا می‌باشد.

MongoDB در سال 2007 توسط شرکت 10gen شروع به توسعه شد و در مارس 2010 اولین نسخه آن منتشر شد. این پایگاه داده در واقع به جای ذخیره داده جدول همانند پایگاه‌های داده‌ای رابطه‌ای یا کلاسیک، داده‌ها را با ساختار JSON و بدون اسکیمای خاصی (Schema) ذخیره می‌کند. این پایگاه داده در حال حاضر توسط شرکت‌هایی همچون MTV Networks، Craigslist، Foursquare و UIDAI Aadhaar در حال استفاده است. این پایگاه داده در حال حاضر برای سیستم عامل‌های ویندوز، مکینتاش، لینوکس و سولاریس توسعه داده شده است.

MongoDB یک مدل داده‌ای Developer پسند و دارای پیکربندی administrator پسند است و همچنین دارای APIهای زبان‌های عمومی بوسیله‌ی Driverها و shell پایگاه داده است. در حقیقت mongoDB تلاش می‌کند که راه شما را به سوی برنامه نویسی بدون نگرانی از مشکل ذخیره داده‌ها تغییر بدهد.