وب سوکت HTML5 اولین آپگریت اصلی در تاریخ ارتباطات وبی می‌باشد. بیش از وب سوکت، تمامی ارتباطات بین کاربران و سرورها تنها برعهده HTTP بود. امروزه داده‌های داینامیک می‌تواند آزادانه بین اتصالات وب سوکتی که همواره ثابت، دوتایی و سریع هستند جریان داشته باشند.

استانداردهای وب سوکت نسل جدیدی از اپلیکیشن‌ها را بوجود آورده است؛ درست شبیه کاری که خود وب انجام داده است. امروزه مشاغل می‌توانند از این تکنولوژی تازه منفعت ببرند و زمان کسب و کار خود را کوتاه کنند و هزینه‌های زیربنایی IT خود را کم کنند.

هدف اصلی وب سوکت ایجاد ارتباطات کاملاً دوتایی بر روی یک کانکشن TCP است که می‌تواند هر پروتکلی را پشتیبانی کند. درحالی که وب سوکت برای مرورگرها و وب سرورها طراحی شده ولی چنان مزیتی در معماری کسب و کار دارد که استفاده از آن برای ارتباط بین کاربران و سرورهایی که از طریق اینترنت به هم متصل‌اند هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود.

وب سوکت برای IT چه معنایی دارد؟
فشار برای ایجاد اپلیکیشن‌هایی که بصورت هم زمان تعامل برقرار کنند از اثرات حضور وب سوکت است. راه حل هایی مثل AJAX و COMET برای اجرا روی HTTP و تقلید تعامل در همان زمان وجود دارند؛ ولی متاسفانه این تکنولوژی‌ها از HTTP به صورتی استفاده می‌کنند که اصلا برای آن طراحی نشده است و باعث ایجاد سربار می‌شود. برخلاف صفحات وب استاتیک، اجرای اپلیکیشن‌های وب داینامیک که قدرت نفوذ در HTTP را دارند بسیار هزینه‌بر است. با کمک وب سوکت، بسیار در منابع سروری صرفه جویی می‌شود. مثال‌های بسیار زیادی از اپلیکیشن‌های متکی به HTTP وجود دارد که برای اجرا شدن به صدها سرور نیاز داشتند ولی با متصل شدن به وب سوکت به دو یا سه سرور نیاز دارند. برای IT، این امر به معنای کم کردن هزینه‌ها می‌باشد که می‌توان از پول حاصل از آن بر روی موارد دیگری سرمایه گذاری کرد؛ و از آنجایی که وب سوکت استاندارد است، هر اپلیکیشنی که از آن به شکل استاندارد استفاده کند تبدیل به یک سرمایه گذاری استاندارد می‌شود.