یک وب سرویس به معنای ساده نوعی ابزار تحت وب است.
این کامپوننت به Application‌هایی که از آن استفاده می‌کنند این امکان رو میده که بتونند از متدهای این وب سرویس استفاده کنند.
بهتره وب سرویس رو با یک مثال توضیح بدم.
فرض کنید شما می‌خواید توی سایت یا اپلیکیشن خودتون، وضعیت آب و هوای مناطق جغرافیای مختلف رو داشته باشید. برای پیاده سازی چنین کاری شما دو راه دارید:
1- خودتون وضعیت آب و هوا رو از سایت‌های مختلف جمع آوری کنید و اونها رو توی سایت یا اپلیکیشن خودتون استفاده کنید. که البته این کار باید هر دقیقه انجام بشه. چون وضعیت آب و هوا هر لحظه داره عوض میشه.
2- از یه وب سرویس که آب و هوای مناطق جغرافیایی مختلف رو می‌ده استفاده کنید.

در واقع این وب سرویس به مرکز آب و هوایی معتبری وصله که مثلاً ما اسم شهر رو بهش میدیم و اون اطلاعاتی که می‌خوایم رو بهمون برمیگردونه و ما به هر روشی که دوست داریم می‌تونیم ازش استفاده کنیم.
مثال دیگه‌ای که بسیار هم پرکاربرد هم هست، درگاه بانکیه. ما اگه بخوایم توی سایت یا اپلیکیشن خودمون درگاه بانکی بزاریم، خب نمی‌تونیم به صورت مستقیم به حساب بانکی مردم وصل بشیم و ازش پول کم کنیم و هرکاری دوست داریم رو انجام بدیم. پس بانک به ما یه وب سرویس درگاه بانکی میده که فقط کارایی که اجازه داریم رو انجام بدیم و نیاز به کدنویسی‌های زیادی هم نباشه.