Responsive Design به معنی طراحی یک سایت برای نمایش مناسب در تمام مرورگرها و دستگاه‌های احتمالی کاربران است. در این روش ظاهر سایت با توجه به ابعاد صفحه نمایش کاربر تغییر کرده و سایر بخش‌ها متناسب با آن تنظیم میشود. شاید چند سال پیش که اثری از گوشی‌های موبایل هوشمند، تبلت و گجت‌های متنوع نبود نیازی به Responsive Design احساس نمی‌شد؛ ولی با ورود مدل‌ها و برندهای متنوع و استقبال کاربران از این دستگاه‌ها طراحی سایت نیز دچار تغییراتی اساسی و مهم شد.

در اولین قدم سایت‌های اینترنتی برای جلب رضایت کاربرانی که با گوشی موبایل خود وارد صفحات می‌شدند اقدام به ساخت سایتی دیگر متناسب با صفحه نمایش گوشی‌های موبایل تحت عنوان نسخه موبایلی کردند و در مرحله بعدی بسیاری از سایت‌ها به ساخت نرم افزاری مخصوص برای دسترسی به محتوای سایت خود روی آوردند. ولی تجربه نشان داد که کاربران اینترنتی علاقه زیادی به این روش و تجربه مناسبی هنگام کار با نسخه‌های موبایلی سایت‌ها نداشتند.
در طراحی سایت Responsive کاربرانی که با کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ وارد سایت می‌شوند، محتوای کامل صفحه با تمام جزئیات آن را مشاهده خواهند کرد. ولی با کوچکتر شدن صفحه نمایش کاربران، بطور مثال در تبلت یا گوشی، بخش‌های غیر ضروری سایت حذف شده و فقط مهمترین قسمت‌های آن نمایش داده خواهند شد.

Responsive Design نه تنها به کاربری سایت شما مطابق با دستگاه‌های امروزی توجه دارد، بلکه شما را برای روبرویی با هر تکنولوژی جدید و هر سایز صفحه آماده خواهد کرد. کسی به درستی نمی‌داند که در سال‌های پیش رو ابعاد صفحه تصویر گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها بزرگتر می‌شوند یا کوچکتر، حتی ممکن است که استاندارد جدیدی برای سایز نمایشگرها معرفی شود.